Samsung, Android için eksiksiz bir Linux masaüstü platformu sağlama çabasından vazgeçti.

                Image

Samsung, Android için eksiksiz bir Linux masaüstü platformu sağlama çabasından vazgeçti.

Geçen hafta beta testçilerine bir e-posta gönderen Samsung , gelecekteki işletim sistemi ve cihaz sürümleri için Linux on DeX beta programını desteklemeyeceğini söyledi.

Samsung'un duyurusu, Google’ın Android 10 işletim sistemi güncellemesini yayınlaması ve Samsung telefonlarında kullanıma sunulması ile aynı zamana denk geliyor. Her iki şirket de Linux üzerinde DeX desteği sunmaz.

Linux on DeX, kullanıcıların tam bir Linux masaüstü bilgisayar deneyimini simüle etmek için akıllı telefonları veya tabletleri monitörlere bağlamasını sağlar. Samsung, başlangıçta DeX'i telefonlar için bir bağlantı istasyonu olarak sundu. Daha sonra kullanıcıların Android telefonlarını USB-C kablosu ile monitörlere bağlamasına izin verdi.

Samsung, DeX desteğinden vazgeçme kararına neyin yol açtığı konusunda ayrıntılı bilgi vermedi, ancak bir tavsiye, DeX'in Android 10 beta'da desteklenmeyeceğini bildirdi. Samsung telefonu kullanıcıları Android Pie'ye bir sürüm geri dönüşü gerçekleştiremez.

Pund- IT’in baş analisti Charles King, “Şirketin bellek bölümündeki sorunlarla ilgili para sıkıntıları göz önüne alındığında, Linux’un DeX’e düşme kararının finansal kaygılarla motive edilmesini bekliyorum” dedi .

Kısa ömürlü beta

"DeX" ismi "Desktop eXperience" daralmasıdır. DeX beta programındaki Linux işlevseldi, ancak görünüşe göre Samsung'un umduğu gibi ilerlemedi. Şirket, DeX'in geliştirilmesindeki fişi çekmeden önce hiçbir zaman kararlı bir yazılım sürümü çıkarmadı.

Yalnızca belirli Samsung telefonları beta programının bir parçasıydı. İlk olarak Samsung Galaxy S8 ve S8 + cihazları vardı. DeX daha sonra Galaxy S9 ve S10 telefonları ile Galaxy Note telefonları için uygun oldu.

DeX çalıştıran bir cihaz bir yerleştirme istasyonu olarak işlev gördü. Kullanıcılar bir klavye, fare ve monitör bağlamak için telefonu yerleştirme yuvasına yerleştirdiler. DeX yerleştirme istasyonu, kullanıcıların telefonlarının işletim sistemini Android kişisel bilgisayar olarak çalıştırmalarına izin verdi.

Samsung ve Canonical geçen yıl, seçkin Galaxy telefonlarının Android üstünde tam bir Linux masaüstünü çalıştırmasına izin veren bir uygulama üzerinde ortaklık kurdu. Şirket geçen Kasım ayında Linux on DeX projesi için özel bir beta başlattı. Özel beta, Linux'un DeX modunda belirli Galaxy cihazlarında açılmasına izin verdi.

King LinuxInsider'e, "DeX'deki Linux ilginç bir çözüm olsa da, projenin iptalinden etkilenen müşterilerin sayısı oldukça mütevazı" dedi.

Ulaşmanın Ötesinde Bir Hedef?

SaltStack’ın CTO'su Thomas Hatch’e göre Samsung’un amacından geri çekilmesinin daha büyük önemi var .

“Dizüstü bilgisayar olarak ve telefon olarak kullanmak için tek bir cihaza sahip olma fikri yeni değil. Telefon ve dizüstü bilgisayar topluluklarında birçok kişi tarafından Kutsal Kase olarak lanse edildi. Aynı zamanda telefon üreticilerinin dizüstü bilgisayar pazarına girebileceğini de vaat ediyor. , "LinuxInsider'a söyledi.

Hatch, geliştiricilerin bunu başarmak için üstesinden gelinmesi gereken sorunların önemsiz olmadığını belirtti. Bu uçurumlardaki kullanımları birleştirebilmek uzun zamandır zor bir işti.

“Masaüstü ve tabletlere yayılan masaüstü ortamlarını yapmanın ne kadar zor olduğuna bakın” dedi. “Aynı zamanda soruyu zorlar, Google bunu bulut hizmetleriyle çözmedi mi?”

Teknoloji hakkında hatırlamamız gereken şey, iyi teknolojinin gerçek insan ihtiyaçlarını karşıladığı ve gerçek insan acısını hafiflettiğidir. Hatch, bu iki farklı yola öncülük etti.

Asıl çözüm, bir dizüstü bilgisayarı taşımak zorunda değil mi? Yoksa tüm verilerin cihazlar arasında birleştirilmesi mi gerekiyor?

Hatch, “Samsung'un buraya geri adım atması, DeX'in bir dizüstü bilgisayar taşımak zorunda kalmak yerine varlıkların birleşmesi olarak çözmeye çalıştığı sorunu gördükleri anlamına geldiğini düşünüyorum” dedi.

Ponder Alternatifleri

Pund-IT's King, Samsung telefonu kullanıcıları ve Linux'u Android telefonlarında çalıştırmak isteyen diğer telefon modellerinin sahiplerinin çeşitli seçenekleri keşfedebileceklerini söyledi.

Maru , mobil ve masaüstü bilgisayarları birleştiren, içeriğe duyarlı, hafif bir açık işletim sistemidir. Maru, Debian Linux tabanlı fakat tüm Android telefon modelleriyle uyumlu değil. Maru, harici bir ekranın ne zaman kullanılabilir olduğunu otomatik olarak algılar ve klavyeyle fareyi Bluetooth ile bağlar.

Termux , doğrudan köklenme veya kurulum gerektirmeden çalışan bir Android terminal emülatörü ve Linux ortamı uygulamasıdır. Android uygulaması otomatik olarak minimal bir Linux taban sistemi kurar. APT paket yöneticisini kullanarak daha fazla paket ekleyebilirsiniz. Bir terminal emülatörü, kabuğa metin tabanlı bir arayüz sağlayan bir programdır.

UserLand , cihazınızı kök salmadan Ubuntu, Debian ve Kali gibi birçok Linux dağıtımını çalıştırmanıza izin veren açık kaynaklı bir Android uygulamasıdır.

Linux Deploy , bir Android cihaza GNU / Linux işletim sisteminin nispeten hızlı ve kolay kurulumunu sağlayan bir Android uygulamasıdır. Uygulama köklü bir telefon gerektirir.